About 89,500 results
Open links in new tab
  1. Find the unit rate. 289 miles on 10 gallons - Brainly.in

    Apr 16, 2018 · The unit rate of 289 miles on 10 gallons is 28.9 miles per gallon. Step-by-step explanation: Given that, a distance of of 289 miles can be covered using 10 gallons of fuel (we …

  2. Using Robin’s graph, how can you find the unit rate? - Brainly

    Oct 12, 2021 · We can find the unit rate when given a rate by dividing the unit in the numerator by the quantity in the denominator. For example, if we are given the rate $4.50/5 gallons of milk, we can …

  3. Find unit rate: A snowmobile 400km in 8 hours - Brainly

    Jun 1, 2024 · Answer: find unit rate: A snowmobile 400km in 8 hoursSolve ForKnown 1 Identify knowns & unknowns This question is asking to find average velocity with knowns of ...

  4. Hurry! I WILL GIVE BRAINLISTWhat do the differences between the …

    Nov 3, 2020 · StartFraction 2 over 7 EndFraction is the unit rate because it compares the change in y-values to the change in x-values of the points on the graph. StartFraction 7 over 2 EndFraction can …

  5. To find the unit rate for StartFraction 182 dollars Over 14 feet ...

    May 20, 2021 · Answer: The correct answer id divide both 182 and 14 by 14 to get the unit rate for startfraction 182 and endfraction 14. Step-by-step explanation: A rate with 1 as the denominator is …

  6. Find unit rate 480km in 36 litres - Brainly

    Jan 20, 2025 · Find unit rate 480km in 36 litres Get the answers you need, now!

  7. Four students were discussing how to find the unit rate for a ... - Brainly

    Sep 15, 2020 · Find the y-value of the point that corresponds to x = 1. That value is the unit rate.” B:“Look at the graph of the relationship. Count the number of units up and the number of units to the …

  8. find unit rate Lily paid $6 for 3/8 lb of nuts. - Brainly.in

    Sep 18, 2020 · Click here 👆 to get an answer to your question ️ find unit rate Lily paid $6 for 3/8 lb of nuts.

  9. Find the unit rate: 50 min for 20 calls - Brainly.in

    Jan 22, 2022 · Answer:2.5 minutes per callStep-by-step explanation:50 minutes = 5 minutes for 2 calls = 5/2 = 2.5 minutes per call20 calls

  10. Graph the line that represents a proportional relationship ... - Brainly

    Sep 25, 2020 · a) The unit rate of change of d with respect to t is equal to 1.6 b) the graph of the line in the attached figure. Step-to-step explanation: we know that A relationship between two variables t …